Worknation a podatki

4 września, 2024
Krzysztof Niemiec
Worknation a podatki
Termin worknation oznacza połączenie pracy (work) i wakacji (vacation), czyli świadczenie pracy w trakcie wyjazdu na wakacje ale nie w trakcie Twojego urlopu. Popularność takiego wypoczynku zwiększyła się wraz ze wzrostem popularności tzw. home office. W tym artykule dowiesz się czy worknations wpływa na Twoje podatki.

Praca zdalna

Pandemia COVID-19 spowodowała, że praca z domu (home office) stała się bardziej popularna. Okazało się, że nie wszystkie czynności muszą być wykonywane w biurze, a korzyść z takiego rozwiązania osiągają zarówno pracownicy jak i pracodawcy.

Skutkowało to wprowadzaniem do Kodeksu pracy regulacji, zgodnie z którymi praca może być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (praca zdalna).

Z powyższego zapisu wynika, że pracę zdalną możesz wykonywać nie tylko w miejscu swojego zamieszkania, ale także w dowolnym innym miejscu. Przy czym to nowe miejsce wykonywania pracy powinieneś zgłosić pracodawcy.

Obowiązki pracodawcy

Pracownikowi wykonującemu pracę zdalną, pracodawca jest obowiązany:

zapewnić materiały i narzędzia pracy, w tym urządzenia techniczne, niezbędne do wykonywania pracy zdalnej;
zapewnić instalację, serwis, konserwację narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej lub pokryć niezbędne koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych, niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także pokryć koszty energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej;
pokryć inne koszty bezpośrednio związane z wykonywaniem pracy zdalnej, jeżeli zwrot takich kosztów został określony w porozumieniu;
zapewnić szkolenia i pomoc techniczną niezbędne do wykonywania tej pracy.

Jeżeli nie jest możliwe spełnienie powyższych elementów pracodawca może wypłacić Ci ekwiwalent w formie ryczałtowej.

Worknation a urlop

Warto też zaznaczyć, że worknation nie oznacza, że w trakcie Twojego urlopu masz obowiązek świadczyć pracę. Jest to bowiem wbrew przepisom. Worknation to sytuacja, gdy zaplanowałeś wyjazd z rodziną ale w tym okresie nie bierzesz urlopu, lecz nadal będziesz świadczył pracę.

Przykład

Kwoty otrzymane w ramach ryczałtu, czy zapewnienie możliwości pracy zdalnej, nie stanowią przychodu w rozumieniu ustaw podatkowych, co oznacza, że nie zapłacisz z tego tytułu podatku

Pani Monika ma ciocię w USA. Wraz z rodziną zaprosiła ich na wakacje. Pani Monika wraz z mężem postanowili, że lipiec i sierpień spędzą u cioci. Ponieważ nie ma wystarczająco długiego urlopu, zgłosiła pracodawcy, że będą w tym czasie pracować zdalnie przez większość czasu, a na ostatnie dwa tygodnie lipca weźmie urlop.

Worknation a podatki

To, że pracownik będzie świadczył pracę z innego kraju nie wpływa na wysokość oraz sposób opłacania podatków. Sposób ich pobierania będzie dokładnie taki sam jakby pracownik świadczył pracę w biurze czy też ze swojego mieszkania.

Sytuacja mogłaby ulec zmianie, gdyby pracownik przebywał w innym kraju dłużej niż 183 dni w roku. W takim przypadku – zgodnie z umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania – praca powinna być opodatkowana w tym innym kraju, co spowodowałoby komplikacje dla pracodawcy.

Worknation a inne umowy

W przypadku umów zlecenia czy też umów o dzieło nie mają zastosowania przepisy kodeksowe. Tym samym nie wystąpi w takim przypadku możliwość wypłacania ekwiwalentów czy ryczałtów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby takie zapisy znalazły się w umowie. Pamiętaj jednak, że przychód z tego tytułu będzie niestety opodatkowany.

Worknation przedsiębiorcy

W przypadku właściciela firmy również nie możemy mówić o worknation. Generalnie przedsiębiorca cały czas jest w pracy. Często jednak zdarzają się przypadki tzw. samozatrudnienia, czyli przypadek, gdy jesteś związany z jedną firmą na zasadach podobnych do tych obowiązujących pracownika.

Problemem może się okazać dłuższe przebywanie przedsiębiorący za granicą i świadczenie usług na rzecz swojego kontrahenta. Może się okazać, że dłuższy pobyt w danym kraju spowoduje, że powstanie w nim tzw. zakład podatkowy. W konsekwencji taki przedsiębiorąca powinien opodatkować swoje przychody zgodnie z zasadami panującymi w tym innym kraju. Jednakże najczęściej jest to kilka tygodni, a tym samym nie problem ten nie będzie występował często.

Krzysztof Niemiec
Doradca podatkowy (nr wpisu 12043) w Kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci spółka partnerska. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego na UEK.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

10 września, 2024
Sprzedaż mieszkania przez przedsiębiorcę
Przedsiębiorcy, którzy w swojej jednoosobowej działalności gospodarczej wykorzystują lokale mieszkalne, nie zapłacą poda...
Czytaj więcej ➔
28 sierpnia, 2024
Platformy „doniosą” fiskusowi
Wynajmujesz mieszkanie krótkoterminowo? A może sprzedajesz swoje rzeczy na platformach sprzedażowych? W 2025 roku platfo...
Czytaj więcej ➔
27 sierpnia, 2024
Najem – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć
W dzisiejszym artykule zajmiemy się kwestią najmu. Dowiesz się z niego w jaki sposób opodatkować przychody, czy możesz r...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down