Usługa e-pit. Zeznanie podatkowe w usłudze e-urząd skarbowy

4 kwietnia, 2024
Krzysztof Niemiec
Usługa e-pit. Zeznanie podatkowe w usłudze e-urząd skarbowy
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mają po raz pierwszy możliwość złożenia zeznania podatkowego w usłudze e-Urząd skarbowy. Sprawdźmy, jak to działa i na ile to rozwiązanie jest przyjazne przedsiębiorcy.

Logowanie

W pierwszej kolejności musisz się zalogować do e-Urzędu Skarbowego. Logowanie może nastąpić na dwa sposoby:

  1. Profilem zaufanym lub poprzez bankowość elektroniczną.
  2. Podając dane dotyczące przychodu za 2022 i 2023 rok, PESEL lub NIP i datę urodzenia.

Większość przedsiębiorców posługuje się profilem zaufanym, więc nie powinno być z tym problemu. Jeżeli jednak nadal go nie masz, to możesz skorzystać z bankowości elektronicznej.

Druki do wyboru

Po zalogowaniu do e-Urzędu Skarbowego wita cię plansza z dostępem do wstępnie przygotowanego zeznania podatkowego. Klikając w nią przenoszony jesteś do zakładki „Złóż PIT”.

I tu pierwsza niespodzianka. W przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą do wyboru masz zeznanie podatkowe odpowiednie dla Twojej formy opodatkowania – PIT-36 lub PIT-36L

Poniżej informacja wskazuje, że ponieważ prowadzisz działalność gospodarczą nie jest przygotowany druk PIT-DZ. Druk ten dotyczy ulgi w przychodach dla osób mających co najmniej 4 dzieci. Nie oznacza to jednak, że w przypadku, gdy spełniasz warunki do zwolnienia nie możesz go dołączyć. Zrobisz to wypełniając PIT.

W przypadku gdy Twoją formą opodatkowania była skala podatkowa masz dodatkowo możliwość złożenia zeznania z małżonkiem.

Możesz także złożyć inne zeznania, w tym PIT-38 dotyczący przychodów z kapitałów pieniężnych lub PIT-28 dotyczący przychodów opodatkowanych ryczałtem (np. najem cywilnoprawny).

PIT-36

Klikamy w zeznanie podatkowe i… otrzymujemy informację, że jednak musimy przygotować dodatkowe dane takie jak:

dane o przychodach, należnych zaliczkach z działalności indywidualnej i w spółkach.
Twoje wpłaty w celu sprawdzenia, lub uzupełnienia wpłat, które zostały uwzględnione w przygotowanym zeznaniu.
sumę opłaconych w 2023 roku składek na ubezpieczenie społeczne.
numer KRS organizacji pożytku publicznego, do której chcesz przekazać 1,5% podatku należnego, jeżeli w poprzednim roku go nie podawałeś, albo chcesz go zmienić.

Następnie podajesz w kilku krokach kolejne informacje: źródło przychodu (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki, działy specjalne produkcji rolnej), wysokość uzyskanych przychodów i kosztów w poprzednim roku, wysokość składek na ubezpieczenie społeczne (ale te wykazujesz tylko wtedy, gdy nie zaliczałeś ich do kosztów uzyskania przychodów), wysokość należnych zaliczek i sposób ich wpłacania (miesięczny lub kwartalny). Zaliczki, które wpłaciłeś są już wstępnie wprowadzone, jednak dobrze wcześniej sprawdzić, czy wartości się faktycznie zgadzają.

Następnie możesz utworzyć podgląd przygotowanego zeznania podatkowego i sprawdzić czy wszystkie dane się zgadzają.

Jeżeli będą potrzebne załączniki program sam je dołączy do zeznania. Ty jednak musisz wskazać jakie załączniki chcesz dołączyć.

PIT-11

Może się okazać, że prowadząc działalność gospodarczą osiągasz równocześnie dochody z umowy o pracę czy umowy zlecenia. W takim przypadku Twój pracodawca lub zleceniodawca przesłał do urzędu skarbowego PIT-11, w którym wykazał przychody, koszty i składki. Dane te powinny być widoczne w Twoim PIT.

Złożenie zeznania

Jeżeli wszystko już sprawdziłeś i wiesz, że zeznanie jest prawidłowe, możesz go wysłać do urzędu skarbowego. Możesz jeszcze edytować dane w swoim zeznaniu wprowadzając ulgę na dzieci (wstępnie jest ona już uwzględniona), czy inne odliczenia.

Niestety nie znalazłem możliwości dodawania dochodów z innych źródeł. Przykładowo sprzedałeś samochód przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu i masz obowiązek rozliczyć ten przychód. Ale niestety formularz na to nie pozwala.

Po sprawdzeniu zeznania możesz go zaakceptować i wysłać do urzędu. Jeżeli jednak nie jesteś pewny możesz go tylko zapisać i wrócić do niego za kilka dni. Pamiętaj jednak, że samo uzupełnienie zeznania nie jest jednoznaczne z jego złożeniem. W 2024 roku termin na złożenie zeznania mija 30 kwietnia – nie zapomnij go wysłać w terminie.

Podsumowanie

Wstępnie wypełnione zeznanie zawiera tylko okrojone dane przedsiębiorców. Urząd Skarbowy nie wie bowiem jaki osiągnąłeś przychód, nie zna wysokości Twoich kosztów czy wartości składek na ubezpieczenie społeczne. Dodatkowo, jeżeli prowadziłeś działalność w ramach spółki cywilnej i jednoosobowej działalności gospodarczej będziesz musiał wykazywać te przychody osobno dla każdej formy.

W zasadzie przenoszone są Twoje dane adresowe (imię nazwisko, adres zamieszkania) i wartość zaliczek na podatek dochodowy, jakie wpłaciłeś do urzędu skarbowego.

Najprawdopodobniej prowadząc działalność gospodarczą korzystasz z programu księgowego, w którym dane te są pełniejsze. Programy te, co do zasady, dają Ci również możliwość wygenerowania całego zeznania rocznego. Jeżeli jednak musisz sam wypełnić zeznanie podatkowe możesz korzystać z zeznana w usłudze e-Urząd Skarbowy.

Krzysztof Niemiec
Doradca podatkowy (nr wpisu 12043) w Kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci spółka partnerska. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego na UEK.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

29 października, 2024
VAT w kancelarii prawnej
Świadcząc usługi prawne na pewno spotkałeś się z różnymi modelami współpracy z klientami.
Czytaj więcej ➔
23 września, 2024
Płatność kartą bez paragonu
Co do zasady świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powoduje konieczność z...
Czytaj więcej ➔
10 września, 2024
Sprzedaż mieszkania przez przedsiębiorcę
Przedsiębiorcy, którzy w swojej jednoosobowej działalności gospodarczej wykorzystują lokale mieszkalne, nie zapłacą poda...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down