Ryczałt od przychodów. Limity i stawki – zmiany od 1 stycznia 2021

15 stycznia, 2021
Redakcja Comarch ERP XT
Ryczałt od przychodów. Limity i stawki – zmiany od 1 stycznia 2021
Od 1 stycznia 2021 obowiązuje wyższy limit przychodów umożliwiający rozliczanie PIT w formie ryczałtu. Rozszerzono też listę wolnych zawodów uprawnionych do wybrania opodatkowania ryczałtem. Z tej formy mogą teraz skorzystać np. fizjoterapeuci, położne, doradcy podatkowi, czy księgowi. O czym powinni wiedzieć przedsiębiorcy?

Czym jest ryczałt?

Ryczałt jest formą opodatkowania, w której nie ma znaczenia wysokość ponoszonych kosztów prowadzenia działalności. Podatnik opłaca podatek według konkretnej stawki od całkowitego przychodu. Przychód można pomniejszać o zapłacone składki ZUS. Jednak opodatkowanie za pomocą ryczałtu nie pozwala na rozliczanie kosztów firmowych, czyli nie możemy obniżyć podatku dochodowego rozliczając faktury zakupowe, np. za paliwo, czy zakup komputera.

Kto może skorzystać z ryczałtu?

Ryczałt to popularna forma wśród osób, które zakładają działalność gospodarczą, a także wśród przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku nie przekroczyli kryterium przychodowego. Niektóre formy działalności gospodarczej są wykluczone z możliwości wyboru tej formy opodatkowania.

Jak wybrać lub zmienić formę opodatkowania na ryczałt?

Podmioty, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą mogą wybrać ryczałt podczas rejestracji działalności na druku CEIDG-1.

Z kolei zmiana formy opodatkowania jest możliwe po zakończeniu danego roku podatkowego, w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca osiągnął pierwszy przychód w nowym roku podatkowym, albo do końca grudnia roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu.

Obowiązki podmiotów opodatkowanych ryczałtem

Przedsiębiorcy muszą wykazywać przychody w podziale na poszczególne stawki ryczałtu. Podatek należy obliczyć i wpłacić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto przychód. Z kolei po zakończeniu roku podatkowego ryczałtowiec składa zeznanie roczne PIT-28, w którym wykazuje wysokość uzyskanego przychodu, wysokość dokonanych odliczeń oraz wysokość należnego ryczałtu.

Wady wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania

Przedsiębiorcy decydujący się na ryczałt muszą pamiętać, że nie będą mieć możliwości wspólnego rozliczania z małżonkiem, nie skorzystają z ulgi na dzieci, czy nie rozliczą kosztów uzyskania przychodów.

Zmiany od 1 stycznia 2021

Zwiększenie limitu przychodowego. Przed zmianami z ryczałtu mogły korzystać osoby fizyczne, które osiągały przychody z działalności gospodarczej prowadzonej indywidualnie, jeżeli ich wysokość w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty 250 tys. euro lub uzyskały przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej lub jawnej, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250 tys. euro. Od 1 stycznia 2021 r. limit 250 tys. euro podwyższono ośmiokrotnie – do kwoty 2 mln euro.
Modyfikacja definicji wolnych zawodów. Od początku roku rozszerzono katalog wolnych zawodów uprawnionych do wyboru tej formy opodatkowania. Teraz mogą z tego skorzystać m.in. położne i pielęgniarki, fizjoterapeuci, księgowi, doradcy podatkowi, czy biegli rewidenci. Oprócz tego umożliwiono wybór ryczałtu jako formy opodatkowania indywidualnie prowadzonym działalnościom gospodarczym w ramach wolnego zawodu, świadczonych na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.
Obniżenie stawek ryczałtu. Nowe przepisy obniżyły stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 20% do 17%. Oznacza to, że stawka przy wyborze ryczałtu będzie niższa niż podatek liniowy. Dla przedsiębiorców, którzy nie mają kosztów uzyskania przychodu (lub są one w ograniczonej wysokości) może się więc okazać, że korzystniejsze będzie rozliczanie się za pomocą ryczałtu. Z kolei z 17% do 15% obniżono stawkę podatku dla przychodów ze świadczenia usług wskazanych w art. 12 ust. 1 ust 2 ustawy ryczałtowej. To zmiana m.in. dla usług reprodukcji komputerowych nośników danych, usług licencyjnych związanych z nabywaniem praw do książek, broszur, ulotek, map, czy związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych.
Zmiany w opodatkowaniu najmu. Poszerzono katalog przychodów o przychody z najmu poprzez uwzględnienie stawki 8,5% dla przychodów do kwoty 100 tys. zł oraz 12,5% dla przychodów od nadwyżki ponad 100 tys. zł.
Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

21 listopada, 2024
Mniej zwolnień z kas fiskalnych
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej w dużej mierz...
Czytaj więcej ➔
29 października, 2024
VAT w kancelarii prawnej
Świadcząc usługi prawne na pewno spotkałeś się z różnymi modelami współpracy z klientami.
Czytaj więcej ➔
23 września, 2024
Płatność kartą bez paragonu
Co do zasady świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powoduje konieczność z...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down