Jak przy każdej preferencji w zakresie obciążeń publicznoprawnych ważne są warunki, jakie musisz spełnić, aby skorzystać z tej możliwości.
W przypadku wakacji składkowych przedsiębiorca prowadzący działalność, o której mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (ustawa o sus), musi spełnić poniższe warunki:
Wyżej wskazane warunki wydają się oczywiste i łatwe do spełnienia, ale zawierają w sobie kilka pułapek.
Zwróć uwagę, że przepis odnosi się do art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z którym za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych. Do tej grupy zalicza się jednoosobowa działalność gospodarcza oraz wspólnicy spółki cywilnej.
Co to oznacza? To oznacza, że jeżeli prowadzisz działalność jako wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej czy jednoosobowej spółki z o.o., to bez względu na to jakie osiągnąłeś przychody i ilu pracowników zatrudniałeś, wakacje składkowe nie są dla Ciebie. Tak samo wakacje te nie dotyczą osób współpracujących oraz składek odprowadzanych za pracowników czy zleceniobiorców.
Aby skorzystać z wakacji składkowych liczba ubezpieczeniowych zgłoszonych przez ciebie nie może przekraczać 10 osób. Niby oczywiste, ale czy na pewno? Jeżeli zatrudniasz 10 osób to możesz korzystać wakacji składkowych? Otóż nie. Do limitu 10 osób zalicza się również przedsiębiorca. A zatem aby skorzystać z wakacji może zatrudniać nie więcej niż 9 osób.
Zwróć uwagę, że przy obliczaniu limitu przychodów nie bierzesz kursu średniego z października roku poprzedniego, ale z ostatniego dnia poprzedniego roku podatkowego. Limit ten jest inny niż limit np. dla małego podatnika. Ponieważ kurs euro w październiku 2023 roku (2 października 4,6091) był wyższy niż w grudniu (29 grudnia 4,3480 , nie wszyscy mali podatnicy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych
Kolejnym problemem może być wykonywanie usług na rzecz byłego pracodawcy. Nie ma bowiem znaczenia, kiedy zmieniłeś formę współpracy z umowy o pracę na B2B, czyli czy to było dwa lata temu czy też 10 lat temu. Jeżeli nadal zdarza Ci się świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy w takim samym zakresie, w jakim świadczyłeś na jego rzecz pracę, nie będziesz mógł skorzystać z wakacji składkowych. Takie stanowisko prezentuje ZUS.
Załóżmy, że prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, ale również jesteś wspólnikiem spółki komandytowej lub masz jednoosobową spółkę z o.o. Jak już wiesz z Pułapki 1, tylko działalność w ramach JDG lub spółki cywilnej uprawnia Cię do skorzystania z wakacji składkowych.
Czy w związku z tym będziesz mógł skorzystać z tej ulgi? To zależy od tego czy tytułem jakim jesteś zgłoszony do ZUS jest JDG (spółka cywilna) czy np. spółka partnerska. Sprawdź to już teraz. Jeżeli jednak jeszcze w październiku byłeś ubezpieczony z innego tytułu niż JDG lub spółka cywilna, z wakacji nie skorzystasz w tym roku.
Chcąc skorzystać z wakacji składkowych musisz spełnić kilka wymogów. W większości przypadków nie będzie z tym problemu jednak warto abyś zwiedział o pułapkach jakie mogą na Ciebie czekać. W szczególności zwróć uwagę a tytuł z jakiego obecnie opłacasz składki oraz to czy nie wykonujesz jakiś usług na rzecz byłego pracodawcy.
Czy wiesz, że w systemie Comarch ERP XT możesz w łatwy sposób oznaczyć skorzystanie z wakacji składkowych?
Wystarczy zaznaczyć pole dotyczące zwolnienie z opłacania składek ZUS (wakacje składkowe), a następnie wybrać miesiąc i rok za który został zaakceptowany wniosek o zwolnienie z opłacania składek społecznych. Wskazanie miesiąca wakacji składkowych powoduje, że w miesiącu kolejnym kwota składek społecznych zapłaconych automatycznie ustawi się na 0.