Płatność kartą bez paragonu

23 września, 2024
Krzysztof Niemiec
Płatność kartą bez paragonu
Co do zasady świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powoduje konieczność zainstalowania kasy fiskalnej. Jednym z wyjątków, dzięki którym nie musisz jej mieć, jest to, że płatność otrzymujesz przelewem na swój rachunek bankowy. Do niedawna organy podatkowe uznawały, że zapłata na miejscu kartą płatniczą nie jest objęta tym zwolnieniem. Jednak w ostatniej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił w tym zakresie zdanie.

Kto ma obowiązek posiadania kasy rejestrującej

W jednym z poprzednich artykułów („Kasa fiskalna w działalności gospodarczej”) opisywałem przypadki, kiedy masz obowiązek zainstalować kasę rejestrującą. Przypomnę, że obowiązek ten dotyczy sprzedawców, którzy świadczą swoje usługi lub sprzedają swoje towary osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, o ile sprzedaż przekracza 20 000 zł w skali roku. Limit ten nie obowiązuje w przypadku świadczenia niektórych usług, w tym usług taksówek, prawniczych czy kosmetycznych. W ich przypadku kasę fiskalną musisz mieć już od pierwszej sprzedaży.

Obowiązek posiadania kasy, a obowiązek ewidencjonowani na niej

Jeżeli masz już obowiązek posiadania kasy, nie oznacza to, że każdą sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, musisz na niej ewidencjonować. Oprócz zwolnienia z obowiązku posiadania kasy (limit 20 000 zł) jest jeszcze zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie (czyli wystawienia paragonu).

Na kasie rejestrującej nie musisz „nabijać” np. dostawy towarów czy świadczenia usług na rzecz swoich pracowników, sprzedaży środka trwałego (samochodu), sprzedaży towarów wysyłanych kurierem do klienta, gdy płatność za te towary dokonywana jest na rachunek bankowy.

W przypadku najmu nieruchomości, również możesz nie ewidencjonować sprzedaży na kasie, ale pod warunkiem, że do każdej sprzedaży wystawisz fakturę.

Płatność przez konto bez kasy fiskalnej

Kolejnym wyłączeniem, o którym pisałem powyżej – czyli brak obowiązku zaewidencjonowania na kasie danej sprzedaży dotyczy świadczenia usług.

Zgodnie z poz. 37 rozporządzenia[1] nie masz obowiązku ewidencjonować na kasie rejestrującej świadczenia usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę (czyli ty) otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Zwróć uwagę, że muszą wystąpić dwie przesłanki, alby móc skorzystać z tego zwolnienia:

Płatność następuje na rachunek bankowy i;
Z posiadanej ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej czynności dotyczy ta płatność.

W warunkach tych nie ma wskazanego instrumentu jakim się posłuży klient tzn. czy płatność nastąpi poprzez zlecenie przelewu, obciążenie kart kredytowej czy posłużenie się kartą płatniczą. Ważne, aby płatność nastąpiła za pośrednictwem rachunku bankowego

Dotychczas organy podatkowe stały na stanowisku, że jeżeli klient płaci za usługę kartą płatniczą czy kartą kredytową, to nie jest spełniony warunek zwolnienia tej czynności z ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Przykładowo w interpretacji z dnia 8 maja 2015 r., sygn. ILPP2/4512-1-103/15-2/JK wskazano, że „w przedmiotowej sprawie zaznaczyć należy, że płatność dokonywana kartą kredytową jest traktowana jak zapłata gotówką. Zainteresowany świadcząc usługi na rzecz osób fizycznych, za którą płatność jest uiszczana za pomocą karty kredytowej, nie ma prawa do zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, bowiem zapłata w taki sposób nie spełnia warunku zapłaty z poz. 38 załącznika do rozporządzenia.”

Takie też stanowisko było podtrzymywane do tej pory.

Zmiana stanowiska KIS

W ostatniej jednak interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił zdanie. Spółka – wynajmująca lokale (apartamenty) zapytała czy przyjmując płatność poprzez terminal płatniczy może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania tych czynności na kasie rejestrującej. Spółka stała na stanowisku, że zapłata poprzez terminal spełnia warunek opisany w zwolnieniu.

Stanowisko to potwierdził Dyrektor KIS wskazując „ że będą Państwo mogli, na podstawie § 2 ust. 1 rozporządzenia, w zw. z poz. 37 załącznika do niego do 31 grudnia 2024 r., stosować zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w stosunku do świadczonych usług wynajmu domków letniskowych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, za które zapłata przez klientów (osoby fizyczne) przekazywana będzie za pomocą terminala przy użyciu karty płatniczej i płatności internetowych pod warunkiem, że z ewidencji i dowodów otrzymywanych z banku dokumentujących zapłatę, jednoznacznie będzie wynikać jakiej konkretnie czynności dotyczyła ta zapłata” (interpretacja indywidualna z 4 czerwca 2024 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.259.2024.2.ALN)

Podsumowanie

Powyższa interpretacja stoi w sprzeczności z dotychczasowym podejściem organów podatkowych. Nie oznacza to jednak, że linia interpretacyjna organów podatkowych uległa zmianie – być może ta interpretacja to „wypadek przy pracy” i za chwilę zostanie zmieniona. Jeżeli jednak problem dotyczy Ciebie, warto abyś sam się postarał o interpretację w tym zakresie, lub poczekał czy w kolejnych interpretacjach podejście to zostanie utrwalone.

[1] Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. 2023 poz. 2605)
Krzysztof Niemiec
Doradca podatkowy (nr wpisu 12043) w Kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci spółka partnerska. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego na UEK.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

29 października, 2024
VAT w kancelarii prawnej
Świadcząc usługi prawne na pewno spotkałeś się z różnymi modelami współpracy z klientami.
Czytaj więcej ➔
10 września, 2024
Sprzedaż mieszkania przez przedsiębiorcę
Przedsiębiorcy, którzy w swojej jednoosobowej działalności gospodarczej wykorzystują lokale mieszkalne, nie zapłacą poda...
Czytaj więcej ➔
4 września, 2024
Worknation a podatki
Termin worknation oznacza połączenie pracy (work) i wakacji (vacation), czyli świadczenie pracy w trakcie wyjazdu na wak...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down