Planowane zmiany IP BOX

23 grudnia, 2024
Krzysztof Niemiec
Planowane zmiany IP BOX
Czarne chmury nadciągają nad opodatkowaniem programistów. Rząd planuje zmniejszyć możliwość skorzystania z IP BOX. Zmiany mogą wejść już od 2025 roku

Czym jest IP BOX

IP BOX to ulga przeznaczona na innowacje, których efektem jest uzyskanie np. patentu, praw ochronnych dla wzoru użytkowego czy prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Większość tych praw powstaje z chwilą uzyskania stosowanego dokumentu. Wyjątkiem od tej zasady jest prawo autorskie do programu komputerowego. To prawo nie jest potwierdzane przez żaden urząd. Dlatego też ulga ta stała się tak popularna wśród programistów.

Efektem zatasowania ulgi IP BOX jest możliwość opodatkowania części przychodów stawką podatku w wysokości 5%. Porównując ją ze stawką na ryczałcie (12% - przy czym IP BOX nie możesz zastosować rozliczając się ryczałtem ewidencjonowanym), w podatku liniowym (19%), skali podatkowej (12% i 32%) czy też podatkiem jaki płacą spółki (CIT 9% lub 19%) niewątpliwie jest ona bardzo atrakcyjna.

W przeciwieństwie jednak od „klasycznego” opodatkowania, stawkę te możesz zastosować jedynie do przychodów z komercjalizacji – czyli sprzedaży lub otrzymanych opłat za udzielenie licencji - wytworzonych przez Ciebie praw autorskich do programu komputerowego. A zatem nie cały dochód jaki uzyskujesz w swojej działalności będzie mógł być objęty obniżoną stawką.

Warunki zastosowania IP BOX

Popularność tej ulgi spowodowana jest praktycznie brakiem warunków ograniczających możliwość skorzystania z niej. Tworząc nowy program lub część programu (kod źródłowy), spełniasz (co do zasady) definicję działalności badawczo-rozwojowej i tworzysz „coś”, czego nikt przed Tobą nie stworzył – powstają prawa autorskie. Oczywiście dotyczy to przypadków, gdy Twoje działania nie są rutynowe, czy czysto techniczne, ale zawierają pierwiastek twórczy.

Jak każda ulga, tak i IP BOX wymaga od Ciebie dodatkowych czynności ewidencyjnych, ale zasadniczo one i tak są w jakiś sposób prowadzone w ramach danego projektu. Czynności te sprawdzają się do ustalenia poszczególnego prawa autorskiego (nazwania go, określenia lub nadania symbolu) i ustalenia, w którym momencie zostało ono skomercjalizowane (np. sprzedane).

Wszystkie te zalety spowodowały, że bardzo duża część programistów korzysta z tej ulg już od kilku lat. I mimo iż ulga ta nie dotyczy tylko tej grupy zawodowej, to najczęściej właśnie w przypadku programistów znajduje ona zastosowanie.

Planowane zmiany w uldze IP BOX

Niedawno pojawił się informacje, że rząd zamierza zmienić warunki zastosowania ulgi IP BOX. I nie chodzi tu o zwiększenie stawki podatku czy nałożenie biurokratycznych obowiązków dla przedsiębiorców stosujących tę ulgę. Prosta zmiana, jaka ma zostać wprowadzona, w dużej mierze ograniczy możliwość jej zastosowania.

Niestety nowelizacja ustawy nie ujrzała jeszcze światła dziennego, dlatego nie wiadomo jak w szczegółach będzie ta sytuacja wyglądała. Jednak z informacji zawartych na stronach rządowych wynika, że z ulgi tej będzie mógł skorzystać przedsiębiorca, który zatrudnia inne osoby. Wprowadzony zostanie – jak to określono – „wymóg zatrudnienia”.

Pytanie tylko czy osoba, która miałaby być zatrudniona, musi być osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy umowy o dzieło, a także w jakim zakresie godzinowym (pełny etat, pół etatu) i czy osoba ta ma wykonywać zadania w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, czy też prowadzić inną działalność niezwiązaną z IP BOX np. prowadzić administrację przedsiębiorcy. Kolejne pytanie to czy wystarczy jedna osoba czy też należy zatrudnić np. 3 osoby – jak to mam miejsce w przypadku estońskiego CIT.

Co dalej?

Jak już wspominałem projekt zmian nie jest jeszcze znany – są to dopiero zapowiedzi. Zatem musisz uzbroić się w cierpliwość i poczekać na docelowe rozwiązania. Jeżeli jednak sprawią one, że nie będziesz już mógł skorzystać z IP BOX, wówczas powinieneś rozważyć, czy wybrana obecnie forma opodatkowania jest nadal opłacalna, w szczególności czy w 2025 roku nie lepiej przejść na rozliczenie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Krzysztof Niemiec
Doradca podatkowy (nr wpisu 12043) w Kancelarii Bogdan Chudoba Adwokaci spółka partnerska. Ukończył studia na Politechnice Krakowskiej i Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studia podyplomowe w zakresie doradztwa podatkowego na UEK.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

30 grudnia, 2024
Wzrost kwoty wolnej od podatku? Nie sądzę!
Jednym ze sztandarowych propozycji zmian w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych miało być podwyższenie kwoty ...
Czytaj więcej ➔
16 grudnia, 2024
Pułapki wakacji składkowych
Od listopada obowiązują przepisy dotyczące wakacji składkowych dla przedsiębiorców, czyli możliwość nieopłacania w jedny...
Czytaj więcej ➔
9 grudnia, 2024
Wakacje od ZUS już w… styczniu
Wraz z początkiem listopada zaczęły obowiązywać tzw. wakacje od ZUS, czyli możliwość nieopłacenia przez przedsiębiorców ...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down