Celem wprowadzenia JPK_V7 było ułatwienie podatnikom rozliczania podatku VAT. Nowy plik zastąpił starą deklarację VAT i JPK_VAT. Dzięki nowej strukturze podatnicy mogą złożyć w jednym pliku część deklaratywną oraz ewidencyjną:
Podatnicy rozliczający podatek VAT kwartalnie, za pierwszy i drugi miesiąc kwartału muszą złożyć tylko część ewidencyjną pliku JPK_V7K, a po upływie trzeciego miesiąca – część ewidencyjną za trzeci miesiąc oraz część deklaratywną za cały kwartał.
Największą zmianą w stosunku do poprzedniej formy rozliczania podatku jest wprowadzenie grup towarowych. Na przedsiębiorcach spoczywa teraz obowiązek oznaczania grup towarowych dla faktur sprzedażowych.
Nowe oznaczenia grup towarowych:
Oznaczenia dotyczące świadczenia usług:
W nowym pliku JPK_V7 zrezygnowano z załączników do obecnych deklaracji – w szczególności VAT-ZD zawierającego informację o skorzystaniu z instytucji „ulgi na złe długi”. To, co nie uległo zmianie, to to, że podatnicy wciąż muszą składać do organów podatkowych informację VAT-UE.
Program Comarch ERP XT w podstawowym module fakturowania online oferuje możliwość rozliczania podatku VAT według nowych przepisów. Program jest na bieżąco aktualizowany, dzięki temu użytkownicy mogą być spokojni, że ich rozliczenia będą zawsze zgodne z aktualnymi przepisami podatkowymi i wymogami fiskusa.
Comarch ERP XT zapewnia pełną obsługę nowego Jednolitego Pliku Kontrolnego (generowanie, sprawdzanie i wysyłkę), jednak obowiązek prawidłowego określenia grup towarowych spoczywa na przedsiębiorcach.
Obowiązek klasyfikacji swojej działalności w ramach kodów GTU spoczywa na przedsiębiorcy. Aplikacja Comarch ERP XT daje możliwość przypisywania domyślnych kodów do produktów i kontrahentów, jednak trzeba pamiętać, że ostateczna ocena ich prawidłowości powinna należeć zawsze do przedsiębiorcy.
Podatnik, który nie wyśle JPK lub umieści w nim nieprawidłowe dane musi mieć świadomość, że naraża się w ten sposób na odpowiedzialność za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.
W przypadku błędów w pliku JPK przewidziano kary administracyjne. Jeśli naczelnik urzędu skarbowego uzna, że dany błąd „uniemożliwia przeprowadzenie weryfikacji prawidłowości transakcji”, wezwie podatnika do jego korekty w terminie 14 dni. Brak reakcji na wezwanie będzie się wiązał z nałożeniem kary w wysokości 500 zł za każdy błąd.