Nowa matryca stawek VAT

15 lipca, 2020
Redakcja Comarch ERP XT
Nowa matryca stawek VAT
1 lipca zaczęła obowiązywać nowa matryca stawek VAT. Zmiana zasad ustalania prawidłowej stawki podatku to prawdziwa rewolucja. Co oznacza wprowadzenie nowej matrycy stawek VAT?

Zmiana klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT

Zgodnie z nowymi przepisami funkcjonującą od lat PKWiU 2008 zastąpiono przez dwa różne systemy klasyfikacyjne:

w zakresie towarów przez Nomenklaturę Scaloną (CN),
w zakresie usług przez PKWiU 2015.

Nomenklatura Scalona

CN to narzędzie służące do klasyfikacji towarów. Przy klasyfikacji należy teraz wziąć pod uwagę kilka elementów:

ogólne Reguły Interpretacji CB oraz reguły międzynarodowego systemu klasyfikacji (HS),
Noty wyjaśniające do obu reguł,
Międzynarodowe opinie, takie jak te wydane przez Komitet HS, Komisję UE, czy dokumenty w zakresie HS/CN, np. wyroki TSUE.

Zmiana związana z utworzeniem Nomenklatury Scalonej ma na celu zobiektywizowanie procesu przypisywania właściwego kodu do towaru.

PKWiU 2015

Zastąpienie PKWiU 2008 przez PKWiU 2015 w kwestii usług to dość niewielka zmiana. Obejmuje tylko aktualizację, a grupowania PKWiU 2015 odpowiadają grupowaniom ze starej matrycy.

Uproszczenie systemu stawek VAT

Ustawodawca zdecydował o tym, by objąć jedną stawką podatkową w jak największym stopni całe grupy towarów, generalnym obniżeniu stawek w przypadku konieczności zmiany stawki na dane towary oraz o zrównoważeniu efektu uproszczenia matrycy podwyżkami na wybrane towary. Zmiany mają na celu uprościć i zapewnić większą przejrzystość.

Wprowadzenie wiążącej informacji stawkowej (WIS)

Nowa instytucja to nic innego jak decyzja administracyjna, która ma ułatwić podatnikom stosowanie przepisów. WIS zawiera opis towaru albo usługi, które razem składają się na jedno świadczenie, a także ich klasyfikację oraz właściwą stawkę VAT. WIS wiąże organ podatkowy wobec podatnika.

Podatnicy mogą występować o WIS już od 1 listopada 2019 roku. Decyzję wydaje Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w terminie zasadniczo nie dłuższym niż 3 miesiące. Opłata za wniosek to 40 zł.

Jak zmieniły się stawki na poszczególne towary?

Obniżenie stawki VAT:

owoce tropikalne i cytrusowe, niektóre orzechy (np. migdały, pistacje) – z 8% do 5%,
pieczywo o terminie przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości przekraczającej 14 dni z 8% do 5%,
wyroby ciastkarskie (z 8% lub 23% – w zależności od terminu przydatności do spożycia lub minimalnej trwałości – do 5%),
zupy, buliony, żywność homogenizowana – w tym również dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego – z 8% do 5%,
musztarda, niektóre przyprawy przetworzone (np. pieprz, gałka muszkatołowa, tymianek) – z 23% do 8%,
produkty dla niemowląt i dzieci tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe – z 8% do 5%,
artykuły higieniczne (podpaski, tampony higieniczne, pieluchy) – z 8% do 5%,
od 1 listopada 2019 r. e-booki, e-prasa, w tym np. audiobooki ściągane przez Internet, książki nieoznaczone symbolem ISBN oraz gazety, czasopisma nieoznaczone ISSN (z 23% do 5% dla wydawnictw książkowych oraz czasopism regionalnych i lokalnych drukowanych, na dyskach, płytach itp. i 8% dla wydawnictw prasowych).

Podwyższenie stawki VAT:

homary i ośmiornice oraz inne skorupiaki, mięczaki i bezkręgowce wodne (m.in. kraby, langusty, krewetki, ostrygi, małże, ślimaki) oraz przetwory z nich, kawior oraz namiastki kawioru, jak również sprzedawane w różnego rodzaju placówkach gastronomicznych posiłki, których składnikiem są ww. produkty – z 5% i 8% do 23%,
lód – używany do celów spożywczych i celów chłodniczych – z 8% do 23%,
czasopisma specjalistyczne, z wyjątkiem czasopism regionalnych i lokalnych drukowanych, na dyskach, płytach itp. (dla których utrzymuje się stawkę 5%) – z 5% do 8%,
drewno opałowe – z 8% do 23%.

Więcej informacji na temat wprowadzonych zmian, można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów https://www.gov.pl/web/finanse/nowa-matryca-stawek-vat.

Nowa matryca stawek VAT w Comarch ERP XT

W związku ze zmianami, w programie wprowadzono możliwość przypisania kodów CN na podstawie kodów PKWiU uzupełnionych na kartach produktów. Funkcjonalność obejmuje automatyczne dodanie w programie kart kodów CN na podstawie PKWiU, a następnie przypisanie ich na kartach produktów. Opcja jest dostępna po wejściu na listę produktów, jak również w menu na liście produktów.

Na kartach utworzonych kodów CN, zostaną automatycznie uzupełnione opisy, zgodnie z dokumentem na stronie Głównego Urzędu Statystycznego: https://stat.gov.pl/Klasyfikacje/doc/cn/. Ponadto, na karty kodów zostaną przepisane stawki VAT z kart towarów. Stawka VAT nie zostanie uzupełniona jedynie w przypadku, gdy towary z tym samym kodem CN, będą miały ustalone różne stawki VAT.

Uwaga! Zmiany w przepisach regulują i wprowadzają uproszczenie w systemie stawek VAT. Należy zweryfikować czy stawki VAT podane na produktach oraz kodach CN, są poprawne i zgodne z przepisami. Lista kodów CN dostępna jest w menu z poziomu listy produktów.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

2 grudnia, 2024
Możesz słono zapłacić za najem!
Fiskus przeprowadził akcję polegającą na weryfikacji przedsiębiorców zwolnionych z VAT, którzy dodatkowo wynajmują miesz...
Czytaj więcej ➔
27 listopada, 2024
Kasowy PIT
W Sejmie trwają prace nad wprowadzeniem kasowego PIT, czyli regulacji, dzięki którym podatek dochodowy będzie płacony w ...
Czytaj więcej ➔
21 listopada, 2024
Mniej zwolnień z kas fiskalnych
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej w dużej mierz...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down