Metoda kasowa przy rozliczaniu podatku VAT – na czym polega?

3 lipca, 2023
Redakcja Comarch ERP XT
Metoda kasowa przy rozliczaniu podatku VAT – na czym polega?
Niektórzy płatnicy podatku VAT mogą skorzystać przy jego rozliczaniu z fiskusem z metody kasowej. Rozwiązanie to jest powszechnie uważane za swojego rodzaju przywilej. Decydując się na kasową formę rozliczenia VAT można wiele zyskać, ale niesie ona ze sobą również pewne konsekwencje, o których warto wiedzieć, bo nie wszystkie mogą być pozytywne. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Na czym polega metoda kasowa i kiedy się opłaca?

Metoda kasowa, czyli kasowe rozliczenie VAT

Przedsiębiorcy co do zasady są zobligowani do rozliczania podatku VAT od obrotu towarami i usługami. Chyba, że są z niego zwolnieni. Zwolnieniu podlegają podatnicy, u których roczna wartość sprzedaży nie przekracza limitu 200 tys. zł, a prowadzona przez nich działalność nie jest ujęta w ustawie o VAT jako obligatoryjna do rejestracji jako czynny podatnik VAT.

Przykładowo będziesz musiał płacić VAT niezależnie od dochodu, jeśli świadczysz usługi prawnicze czy doradcze (oprócz doradztwa rolniczego) lub sprzedajesz urządzenia elektryczne albo części samochodowe. Natomiast możesz liczyć na zwolnienie z VAT-u, jeśli oferujesz usługi nauczania języków obcych albo usługi finansowe czy usługi w zakresie opieki medycznej.

Metoda kasowa będzie Cię interesować wtedy, gdy będziesz czynnym podatnikiem VAT. Na czym polega zaleta takiego rozwiązania? Metoda kasowa rozliczania podatku VAT jest to po prostu sposób pozwalający na rozliczenie dopiero po realizacji płatności za fakturę. W takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą opłacenia przez nabywcę / kontrahenta wystawionej faktury VAT. Przy normalnym rozliczaniu VAT-u (tzw. metoda memoriałowa), obowiązek uregulowania podatku powstaje już w chwili wystawienia faktury, w tej sytuacji nie ma tutaj znaczenia dla fiskusa czy została ona opłacona, czy nie – VAT musi zostać zapłacony.

Faktury VAT wystawione metodą kasową muszą mieć oznaczenie „Metoda Kasowa”.

Dla kogo metoda kasowa się sprawdza, kto może z niej korzystać?

Metodę kasową mogą stosować tak zwani mali podatnicy, czyli przedsiębiorstwa, które nie przekraczają rocznego limitu przychodów w wysokości 2 000 000 euro. Kiedy warto wybrać metodę kasową? Jest to najkorzystniejszą opcja w sytuacji, kiedy wystawiasz dużo faktur z długim terminem płatności. W przypadku tradycyjnej formy rozliczania podatku VAT w takiej sytuacji możesz być zmuszony zapłacić VAT z własnej kieszeni, co bez odpowiedniego zaplecza finansowego może prowadzić to do problemów. Regulowanie podatku VAT metodą kasową jest z reguły bezpieczniejsze i bardziej opłacalne, bo pozwala na zachowanie płynności finansowej.

Kasowa metoda rozliczania VAT dla początkujących

Ponadto jest to dobre rozwiązanie także dla początkujących przedsiębiorców, ponieważ pozwala na obniżenie kosztów prowadzenia działalności, co może przełożyć się na wzrost konkurencyjności. Metoda kasowa pozwala bowiem uniknąć niepotrzebnych kosztów przy transakcjach obarczonych dużym ryzykiem – kiedy nie masz pewności co do uczciwości kontrahenta oraz jego wypłacalności.

Jeśli klient nie zapłaci za towar czy usługę, to Ty przynajmniej tyle zyskasz, że nie musisz płacić podatku VAT. W ten sposób za pomocą metody kasowej można skutecznie zniwelować zagrożenie utraty płynności finansowej przedsiębiorstwa spowodowanym brakiem opłacenia faktury, a tym samym Twojej należności. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady, o których także warto wspomnieć.

Wady metody kasowej

Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że wybór metody kasowej niesie konsekwencje również dla Ciebie, ponieważ Ty również zyskujesz prawo do odliczenia VAT dopiero w chwili, gdy opłacisz fakturę zakupową VAT wystawioną na Ciebie. Tym samym nie zawsze może być to korzystne rozwiązanie.

Przy metodzie kasowej trzeba również prowadzić dodatkową ewidencję obejmującą terminy wydania towaru lub wykonania usługi oraz terminy dokonania płatności za faktury. Co ważne, musisz pamiętać o tym, że obowiązek zapłaty podatku pojawia się przy otrzymaniu całości lub części zapłaty. Tym samym, przy płatnościach podzielonych od każdej z nich trzeba rozliczyć oddzielnie należny podatek VAT. I tego wszystkiego trzeba po prostu pilnować.

Ponadto, warto zaznaczyć, że rozliczanie podatku VAT tą metodą nie jest bez znaczenia dla nabywcy towaru. W tym przypadku kontrahenci także będą mogli odliczyć podatek VAT z faktury wystawionej metodą kasową dopiero w chwili jej opłacenia. Z tego też powodu niektórzy mogą mniej chętnie nawiązywać współpracę z kontrahentem rozliczającym się metodą kasową.

Metoda kasowa i wyjątki

Warto zaznaczyć, że kasowa metoda rozliczania podatku VAT najbardziej korzystna jest przy wystawianiu faktur dla czynnego podatnika VAT. Rozliczenie metodą kasową VAT-u przy transakcjach przeprowadzonych z osobami prywatnymi czy przedsiębiorstwami, które nie są czynnymi płatnikami VAT nie jest już tak bardzo opłacalne. Wszystko dlatego, że po upływie 180 dni od momentu wydania towaru czy zrealizowania usługi, nawet przy braku opłacenia faktury, podatek trzeba fiskusowi zapłacić. Plusem jest oczywiście możliwość półrocznej zwłoki.

Kiedy nie można korzystać z metody kasowej?

Istnieją sytuacje, w których nawet mali podatnicy nie mogą skorzystać z metody kasowej. Dzieje się tak między innymi:
gdy firma otrzymała dotacje, dopłaty czy inne subwencje
gdy ma miejsce import usług
przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów
przy wydaniu towarów przez komitenta komisantowi (na podstawie umowy komisu)
kiedy firma świadczy usługi zwolnione od podatku (np. ubezpieczeniowe czy finansowe)
gdy podatnik świadczy usługi na zlecenie sądów związane z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym (oprócz usług, do których zastosowanie znajduje art. 28b ustawy o VAT)
kiedy z nakazu organu władzy publicznej następuje przeniesienie własności towarów w zamian za odszkodowanie
Również w chwili przekroczenia limitu przychodów i stracie statusu małego podatnika tracisz prawo do rozliczenia drogą kasową i musisz przejść na normalną formę rozliczenia.

Jak przejść na metodę kasową?

Jeśli jesteś małym podatnikiem, spełniasz wszystkie konieczne wymogi i chcesz przejść na kasową metodę rozliczania podatku VAT, musisz w tym celu złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania formularz zgłoszeniowy VAT-R (ten sam formularz służy również do rezygnacji z metody kasowej). Przy wyborze metody kasowej należy wskazać termin, od którego planujesz stosować tę formę rozliczenia podatku VAT. Zgłoszenia musisz dokonać do końca miesiąca poprzedzającego okres rozpoczęcia stosowania metody kasowej.

Rozliczenie VAT metodą kasową ma charakter kwartalny (co miesiąc trzeba jednak wysyłać do urzędu deklarację JPK-V7K), z wyjątkiem sytuacji pierwszej rejestracji do VAT. Wtedy przez pierwsze 12 miesięcy musisz rozliczać się co miesiąc, a następnie przechodzisz na VAT kwartalny. Pamiętaj, że jeśli będziesz chciał zrezygnować z metody kasowej, jest to możliwe dopiero po upływie 12 miesięcy jej stosowania.

Redakcja Comarch ERP XT
Comarch jest globalnym dostawcą rozwiązań informatycznych (ERP, CRM, BI, EDI, ECM, finanse, rozwiązania chmurowe i wiele innych). Oprogramowania Comarch dedykowane są dla średnich i większych przedsiębiorstw, a także dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki wysokim inwestycjom w badania i rozwój, Comarch oferuje kompleksową gamę innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które są wysoko cenione przez Klientów i ekspertów.
Artykuł przypadł Ci do gustu? Warto go podać dalej!

Ostatnie wpisy

21 listopada, 2024
Mniej zwolnień z kas fiskalnych
Projekt nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej w dużej mierz...
Czytaj więcej ➔
29 października, 2024
VAT w kancelarii prawnej
Świadcząc usługi prawne na pewno spotkałeś się z różnymi modelami współpracy z klientami.
Czytaj więcej ➔
23 września, 2024
Płatność kartą bez paragonu
Co do zasady świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej powoduje konieczność z...
Czytaj więcej ➔

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down