Dotacja w postaci kredytu technologicznego w 2023 roku to dofinansowanie, które może pokryć od 25 do 70 procent kosztów kwalifikowanych całej inwestycji. Jeśli chodzi o minimalną i maksymalną wartość wydatków kwalifikowanych dla jednego projektu, to w tym pierwszym przypadku nie ma żadnych ograniczeń, natomiast maksymalne koszty kwalifikowane nie mogą przekroczyć 50 milionów euro.
Podstawowym warunkiem pozwalającym na ubieganie się o kredyt technologiczny z funduszy unijnych jest prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Polski. Ponadto firma musi spełniać kryteria mikro, małego lub średniego przedsiębiorcy, jakie określa Rozporządzenie KE 651/2014. Przedsiębiorstwo musi również posiadać zdolność kredytową.
Przy czym inwestycja, która ma być sfinansowana za pomocą kredytu technologicznego, może się rozpocząć najwcześniej po dniu złożenia wniosku o dofinansowanie. Warto zaznaczyć, że jedna firma może złożyć kilka wniosków. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że niektóre branże są wykluczone z możliwości uzyskania dofinansowania na innowacje.
Kredyt technologiczny jest dotacją przyznawaną zazwyczaj na drodze konkursu, a liczba przedsiębiorców, którzy mogą z niej skorzystać, może być ograniczona przez dedykowaną na konkretny nabór pulę dostępnych środków. Dlatego też, jeśli wniosków zostanie złożonych zbyt dużo i pula się wyczerpie, nie wystarczając na wszystkie inwestycje, nastąpi ich selekcja. Przy każdym konkursie na kredyt technologiczny określane są również kryteria wyborów projektów, z którymi należy koniecznie się zapoznać. Wtedy będzie wiadomo, jaka jest punktacja i jakie mamy szanse na pomyślne rozpatrzenie wniosku.
Przy czym dofinansowania z kredytu technologicznego dla MŚP nie można przeznaczyć na zakup trwałych środków, w których innowacyjna technologia została już wdrożona. Tym samym nie kupimy za nie gotowej już linii produkcyjnej, w której producent zainstalował innowacyjne rozwiązania.
Oprócz tego warto mieć na uwadze, że w poszczególnych przypadkach istnieją ograniczenia w kwestii wysokości dofinansowania. Przykładowo przy nabyciu prawa użytkowania wieczystego gruntu albo prawa własności nieruchomości koszt nie może przekroczyć 10 procent łącznej wartości wydatków kwalifikowanych. W przypadku robót i materiałów budowlanych pomoc nie może wynieść więcej niż 50 procent wszystkich kosztów kwalifikowanych. Natomiast przy uzyskaniu praw patentowych czy ekspertyz, projektów itp. wsparcie nie może wynieść więcej niż 50 procent wartości tych wydatków kwalifikowanych. Przy patentach występuje również ograniczenie do maksymalnej kwoty wsparcia, która nie może przekroczyć 500 000 zł.
Pierwszym etapem ubiegania się o kredyt technologiczny jest złożenie wniosku o promesę kredytową lub warunkową umowę kredytową w wybranym banku komercyjnym, który ma podpisaną umowę współpracy z BGK.
Kolejnym krokiem, po otrzymaniu pozytywnego rozpatrzenia wniosku w banku, jest złożenie wniosku o kredyt technologiczny do Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, nastąpi podpisanie umowy kredytowej z bankiem oraz umowy o dofinansowanie z BGK.
Warto tutaj nadmienić, że szczegółowe warunki kredytu technologicznego ustalają banki komercyjne, natomiast BGK jedynie spłaca określoną część kredytu, co de facto stanowi tzw. premię technologiczną. Tym samym poszczególne banki mogą oferować różne warunki kredytowania, obejmujące przykładowo możliwość wypłacania kredytu w całości lub w transzach, różne oprocentowanie i okres kredytowania, a nawet wysokość kredytu czy konieczność wkładu własnego lub jego brak.
Wniosek o przyznanie kredytu technologicznego jest generowany elektronicznie za pośrednictwem Generatora wniosków o dofinansowanie dostępnego na stronie Fundacji BGK. Należy go wypełnić w języku polskim. Część załączników do wniosku ma postać elektroniczną i powinny mieć format PDF, gdzie w jednym pliku powinna być zawarta kompletna dokumentacja danego załącznika. Przykładowo, gdy biznesplan składa się z kilku lub kilkunastu stron, wszystkie muszą być zgrupowane w jeden plik PDF, nie można dodawać każdej strony jako oddzielny plik PDF.
W ramach Programu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 w okresie od 2021 roku do końca 2027 roku mają być realizowane różne projekty umożliwiające uzyskanie dofinansowania w postaci kredytów technologicznych pozwalających na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, produktów i usług. Harmonogramy naborów wniosków są ustalane na bieżąco i aktualizowane na koniec każdego kwartału. Przy czym poszczególne konkursy mogą obejmować różne typy projektów i działań priorytetowych. Warto zatem monitorować sytuację bezpośrednio na rządowej stronie Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki.