Wtedy bowiem wszyscy mikroprzedsiębiorcy, prowadzący księgi podatkowe w formie elektronicznej, będą musieli być przygotowani na tworzenie i udostępnianie na żądanie organów podatkowych pozostałych struktur JPK: (PK_FA, JPK_MAG, JPK_WB, JPK_KR, JPK_PKPiR, JPK_EWP.
Organ podatkowy żądając od przedsiębiorcy okazania, której spośród powyższych struktur JPK określa także termin ich udostępnienia, przy czy nie może on być krótszy niż 3 dni. Struktury można udostępnić np. przesyłając pliki drogą elektroniczną lub udostępniając je na fizycznym nośniku, np. pendrivie, karcie pamięci, czy płycie CD/DVD.
Warto być dobrze przygotowanym na ewentualność wysyłki wszystkich obowiązujących podatnika struktur JPK, ustawodawca bowiem za niewywiązanie się z żądania fiskusa przewidział surowe kary. Jak czytamy w art. 262 § 2a ordynacji podatkowej, „strona, pełnomocnik strony, świadek lub biegły, którzy mimo prawidłowego wezwania organu podatkowego bezzasadnie odmówili okazania lub nie przedstawili w wyznaczonym terminie dokumentów, których obowiązek posiadania wynika z przepisów prawa, ksiąg podatkowych, dowodów księgowych będących podstawą zapisów w tych księgach, mogą zostać ukarani karą porządkową do 2800 zł”.
Aby uchronić się przed ewentualnymi sankcjami, warto używać oprogramowania, które umożliwia szybką i intuicyjną obsługę wszystkich struktur Jednolitego Pliku Kontrolnego. Takim narzędziem dla mikrofirm jest bez wątpienia Comarch ERP XT, który – dostępny w modelu abonamentowym – jest regularnie aktualizowany i zawsze zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa.
JPK na żądanie w mikrofirmie – nowe funkcje w Comarch ERP XT
Kolejnym krokiem po wprowadzeniu obowiązku comiesięcznego generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla każdego przedsiębiorcy, jest obowiązek przedstawiania go na życzenie Urzędu Skarbowego. W Comarch ERP XT w bardzo szybki sposób wygenerujesz taki plik. Jak to zrobić? Zachęcamy do zapoznania się krótką instrukcją >>Kliknij!<<