O wsparcie mogą się ubiegać osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy, które rokują nadzieję na założenie i utrzymanie działalności gospodarczej a jednocześnie:
Powiatowe Urzędy Pracy mogą ustalać dodatkowe kryteria, tak aby pomoc trafiła do osób w najgorszej sytuacji na rynku pracy w danym regionie. Przykładowo, mogą być to osoby młode bez doświadczenia zawodowego lub starsze (powyżej 50 roku życia).
Wsparcie może zostać przeznaczone na rozpoczęcie różnych rodzajów działalności: wytwórczej, budowlanej, usługowej czy handlowej. Nie otrzymamy pieniędzy na działalność związaną z handlem obnośnym i obwoźnym czy akwizycją.
Fundusze mogą zostać przeznaczone na przykład na:
Z dotacji nie można natomiast sfinansować wydatków takich jak:
Dofinansowanie to nie może przekroczyć 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia (wg danych GUS).
Maksymalna kwota dotacji:
W związku z ograniczoną ilością środków urzędy mogą obniżyć kwotę maksymalnej dotacji.
Wysokość przyznanych środków wynika z przedstawionego biznesplanu.
Osoba bezrobotna planująca założenie działalności musi złożyć wniosek o dotację w powiatowym urzędzie pracy, w którym jest zarejestrowana. Formularze różnią się nieznaczenie w poszczególnych regionach, ale zakres informacji, jakie należy podać, jest zbliżony.
Elementy wniosku o dotację:
Dotychczas wnioski rozpatrywała komisja powołana przez dyrektora danego urzędu pracy. Termin na ich rozpatrzenie i poinformowanie wnioskodawcy o negatywnej lub pozytywnej ocenie wniosku wynosił 30 dni. W praktyce, przy dużej liczbie osób zainteresowanych dotacjami, nie zawsze był jednak dotrzymywany.
Od decyzji nie przysługiwało odwołanie.
Zasady rozpatrywania wniosków od 2017 roku mogą ulec zmianie.
Kolejnym krokiem po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku jest zawarcie pisemnej umowy pomiędzy osobą bezrobotną a starostą (w imieniu którego działa dyrektor PUP). Umowa określa wysokość przyznanych środków i ich dokładne przeznaczenie, sposób udokumentowania i rozliczenia wydatków.
Działalność, którą osoba bezrobotna zakłada, musi być zgodna ze złożonym wnioskiem i nie można jej zaprzestać przed upływem roku. Zgodne z założeniami muszą być również ponoszone wydatki. Uzyskaną dotację należy wykorzystać i rozliczyć w ciągu dwóch miesięcy od podjęcia działalności gospodarczej. Poniesione z dotacji wydatki i prowadzona działalność muszą być udokumentowane np. fakturami.
Niedotrzymanie tych warunków wynikających z zapisów umowy skutkuje koniecznością zwrotu dotacji wraz z ustawowymi odsetkami za czas, w jakim pieniądze były w dyspozycji wnioskodawcy.
Formy zabezpieczenia zwrotu dotacji:
Terminy naborów i warunki przyznawania pomocy są różne w poszczególnych powiatach, dlatego informacji należy szukać we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania oddziale PUP.
Początek roku jest odpowiednim momentem, aby zainteresować się tematem środków na podjęcie działalności – w niektórych powiatach budżet wyczerpuje się już w pierwszych miesiącach roku, inne rozdzielają dotacje stopniowo – w ciągu całego roku.
Lista i wyszukiwarka Powiatowych Urzędów pracy dostępna pod adresem:
http://psz.praca.gov.pl/wybor-urzedu