Jednolity plik kontrolny

Jednolity plik kontrolny zmienia swoją formę!
Od 1 października przedsiębiorca powinien gromadzić informacje, dzięki którym wyśle w listopadzie nowe JPK. Ministerstwo Finansów od wszystkich firm wymaga już nowej formy JPK VDEK. Wcześniej przesyłane do urzędu skarbowego VAT-7 i VAT-7K zastąpiono odpowiednio JPK_V7M oraz JPK_V7K.
Jednolity Plik Kontrolny - JPK

Co to jest JPK?

JPK to Jednolity plik kontrolny został wprowadzony w celu walki z oszustwami podatkowymi. Jest odpowiednikiem SAF-T czyli Standard Audit File for Tax. Jego forma pliku XML wspiera sprawne działanie Ministerstwa Finansów w kontroli firm np. przy wykrywaniu oszustw podatkowych. Dla przedsiębiorców jest to co miesięczny obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym z działań firmy przez specjalnie przygotowany dokument elektroniczny.

Struktura JPK

Obowiązek wysyłki JPK zarówno comiesięczny jak i na żądanie Urzędu Skarbowego dla małych firm istnieje od 2018 roku. Obecnie każdego miesiąca przedsiębiorca wysyła ewidencje sprzedaży i zakupów VAT czyli JPK_VAT z deklaracją JPK_V7M lub JPK_V7K.

Na żądanie przedstawicieli Ministerstwa Finansów właściciel firmy ma obowiązek przekazać szereg innych plików:
księgi rachunkowe (JPK_KR),
wyciąg bankowy (JPK_WB),
magazyn (JPK_MAG),
faktury VAT (JPK_FA),
faktury VAT RR (JPK_FA_RR),
podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR),
ewidencja przychodów (JPK_EWP).
Oznacza to, że przy comiesięcznej wysyłce JPK nie przekazuje się powyższych informacji, ale w momencie prośby ze strony Urzędu Skarbowego, takie pliki trzeba dostarczyć.

Zmiany w strukturze JPK

W związku z sytuacją epidemiologiczną obowiązek nowej formy JPK został przeniesiony na 1 października. Czym jest nowa forma JPK? Z jednej strony uproszczeniem w związku z likwidacją załącznika VAT-ZD i przeniesieniem go do struktury JPK-VAT. Z drugiej strony nowy plik to większa ilość informacji przekazywanych przez firmę w JPK, co niesie za sobą lepszą kontrolę firm, ale i więcej obowiązków przedsiębiorcy.

Nowe informacje przekazywane w JPK

1) Oznaczenia niektórych sprzedawanych towarów i usług (wśród sprzedawców, nie nabywców)
2) Oznaczenia niektórych transakcji
3) Oznaczenia dowodów sprzedaży oraz zakupu

Kiedy nowe JPK?

Obowiązek JPK zgodnie z przesunięciem w ramach Tarczy Antykryzysowej wejdzie w życie w październiku – oznacza to, że za miesiąc październik należy przesłać JPK w nowej formie.

Jak wygenerować plik JPK?

Plik JPK ma specjalną formę ujednoliconego pliku XML, co pozwala na szybkie i sprawne komputerowe kontrolowanie firm przez skarbówkę. Dla przedsiębiorcy stworzenie takiego pliku to wyzwanie, dlatego warto skorzystać z rozwiązań informatycznych, które po wpisaniu odpowiednich danych automatycznie wygeneruje odpowiedni plik.

Korzystając z Comarch ERP XT do prowadzenia firmy, wszystkie dane zbierane są na bieżąco: faktury, wydatki, transakcje – dzięki czemu wygenerowanie pliku JPK sprowadza się tylko do kilku kliknięć.
Dowiedz się więcej:

Testuj za darmo!

Pełna funkcjonalność przez 30 dni bez opłat!
Copyright Comarch SA 2024
Copyright Comarch SA 2024
crossmenuchevron-down